Μπορείτε να υποβάλλετε συμμετοχή στο εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα με τους εξής τρόπους:
Να αποστείλετε συμπληρωμένη την αίτηση συμμετοχής μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης, στη διεύθυνση efakoz@kozan.gr με θέμα: “Συμμετοχή στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα τα χρώματα της Σιάτιστας” ή ταχυδρομικά στη διεύθυνση: Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης, Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής, 50150 Αιανή Κοζάνης, Ελλάδα.
Να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά ή να στείλετε ηλεκτρονικό μήνυμα στο προσωπικό του προγράμματος:
Φωτεινή Βακρατσά (Μουσειολόγος)
τηλ.: 24610-98800 εσωτ. 5
mail: vakrafot@gmail.com
Ιωάννης Γάτας (Ιστορικός Τέχνης)
τηλ.: 24610-98800 εσωτ.5
mail: jongatas@gmail.com
Θεοχάρης Τσάμπουρας (Αρχαιολόγος)
τηλ.: 24610-98800 εσωτ. 3, κιν. 6972916532
Μέσω μηνύματος στα μέσα κοινωνικής δικτύωσής μας.
Facebook: https://www.facebook.com/colorsofsiatista
Instagram: https://instagram.com/colorsofsiatista
Η συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα Χρώματα της Σιάτιστας” γίνεται αποκλειστικά μέσω προκράτησης. Θα χρειαστεί, συνεπώς, να επικοινωνήσετε με τους υπεύθυνους του εκπαιδευτικού μας προγράμματος, προκειμένου να ορίσετε ημερομηνία και ώρα επίσκεψης πριν την επίσκεψή σας. Είναι πολύ σημαντικό να τηρήσετε το χρονοδιάγραμμα της επίσκεψής σας, προκειμένου να μην συμπέσει η επίσκεψή σας με επίσκεψη άλλης σχολικής μονάδας που θα βρίσκεται στα αρχοντικά.
Τα αρχοντικά Πούλκως και Μαλιόγκα στα οποία υλοποίείται το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι χώροι με συγκεκριμένες στατικές προδιαγραφές και μπορούν για λόγους ασφαλείας να υποδεχτούν περίπου 15 μαθητές σε κάθε όροφό τους. Κατά συνέπεια, μπορούν να εισέλθουν ταυτόχρονα έως και 30 μαθητές κάθε φορά στο κάθε αρχοντικό. Η ομάδα μας, όμως, θα σας βοηθήσει να οργανώσετε την επισκεψή σας, εάν συνοδεύετε μεγαλύτερες ομάδες μαθητών, χωρίζοντας τους μαθητές σε μικρότερες ομάδες και προσφέροντάς τους πρόσβαση και ξενάγηση σε άλλα μνημεία και μουσεία της Σιάτιστας.
Η συμμετοχή στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Τα Χρώματα της Σιάτιστας” είναι δωρεάν για όλους τους εμπλεκόμενους (μαθητές, συνοδούς, εκπαιδευτικούς). Στα αρχοντικά εξάλλου της Πούλκως και Αργυριάδη (Μαλιόγκα), που ανήκουν ιδιοκτησιακά στο Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, προβλέπεται ελεύθερη είσοδος για τα παιδιά και τους νέους ηλικίας έως 25 ετών, από την Ελλάδα και τις υπόλοιπες χώρες της ευρωπαϊκής Ένωσης, αλλά και για τους συνοδούς εκπαιδευτικούς και εκπαιδευόμενους κατά τις εκπαιδευτικές επισκέψεις σχολείων και ιδρυμάτων της Α’ βάθμιας, Β’ βάθμιας και Γ’ βάθμιας εκπαίδευσης.
Για περισσότερες πληροφορίες για την ελεύθερη είσοδο σε αρχαιολογικούς χώρους, μνημεία και μουσεία που ανήκουν στο Δημόσιο βλ. εδώ.
Δωρεάν διατίθενται επίσης στους συμμετέχοντες και τα υλικά ζωγραφικής που θα χρησιμοποιηθούν στο εκπαιδευτικό εργαστήριο, κατά συνέπεια οι μαθητές δεν χρειάζεται να φέρουν δικά τους υλικά και μπλοκ ζωγραφικής.
Συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα μας σχετικά με την ιστορία της Σιάτιστας, των αρχοντικών της και την τέχνη της εποχής.
Περιηγηθείτε στα αρχοντικά με απομακρυσμένο τρόπο μέσω της εφαρμογής εικονικής περιήγησης 360°.
Πληροφορηθείτε την ταυτότητα, τους στόχους και τις παιδαγωγικές μεθόδους του εκπαιδευτικού μας προγράμματος και δείτε προηγούμενες συμμετοχές σχολείων στο εκπαιδευτικό μας πρόγραμμα και περιηγηθείτε στο ψηφιακό αποθετήριο των μαθητικών ζωγραφιών)
Συμβουλευτείτε το αποθετήριο διασύνδεσης της σχολικής ύλης για κάθε τάξη
Συζητήστε με τους μαθητές για το τι είναι τα αρχοντικά και για τη χρονική περίοδο που κατασκευάστηκαν (Μεταβυζαντινή Περίοδος – Τουρκοκρατία). Εξηγήστε τους ότι τα αρχοντικά είναι παραδοσιακά σπίτια του παρελθόντος, τα οποία είναι μοναδικά και σημαντικοί μάρτυρες της κοινωνίας που τα δημιούργησε.
Θα πρέπει να κατανοήσουν οι μαθητές ότι επισκέπτονται μνημεία με μεγάλη ιστορική και πολιτιστική σημασία και όχι «παλιά σπίτια», επομένως είναι πολύ σημαντικό να συζητήσετε για την προβλεπόμενη συμπεριφορά των μαθητών στο Αρχοντικό πριν την επίσκεψή σας: εξηγήστε στους μαθητές ότι δεν επιτρέπεται να αγγίζουν τους τοίχους, τα ξυλόγλυπτα και τυχόν αντικείμενα που θα συναντήσουν κατά τη διάρκεια της ξενάγησης. Επίσης, δεν επιτρέπεται να περνάνε μέσα από τα διαχωριστικά σχοινιά, ένα μέτρο που πρέπει να τηρείται αυστηρά, προκειμένου να αποφευχθούν ατυχήματα, να με γνώμονα την ασφάλεια των μαθητών και του μνημείου. Επιπρόσθετα, θα πρέπει να τους ζητήσετε να βαδίζουν και όχι να τρέχουν ή να χοροπηδούν στον χώρο του Αρχοντικού. Ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται κατά την ανάβαση και κατάβασή τους στις σκάλες του αρχοντικού! Σημειώνεται, τέλος, ότι στα Αρχοντικά είναι πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι μεμονωμένοι επισκέπτες, με τους οποίους θα πρέπει να συνυπάρξετε, καλό είναι, λοιπόν, να αποφεύγονται οι φωνασκίες εντός του μνημείου.
Εάν ο αριθμός των μαθητών ξεπερνάει τους 10, καλό θα ήταν να τους χωρίσετε σε ομάδες στο σχολείο για να μην χάνετε χρόνο στο Αρχοντικό. Χωρίστε τους σε 2 ομάδες (10 – 15 ατόμων), ανάλογα με τον αριθμό των μαθητών σας. Ο διαχωρισμός είναι απαραίτητος τόσο για την ομαλή διεξαγωγή του εκπαιδευτικού όσο και για να μην επιβαρύνεται η στατική επάρκεια των μνημείων.
Σε περίπτωση που στην ομάδα των μαθητών υπάρχουν παιδιά με κινητικά προβλήματα ή σοβαρά προβλήματα όρασης, παρακαλούμε να σημειώσετε το στοιχείο αυτό στην επικοινωνία σας με τους υπεύθυνους του προγράμματος, ώστε να γίνουν οι ανάλογες προβλέψεις στα αρχοντικά (τοποθέτηση φορητών ραμπών, τροποποίηση διαδρομής της ξενάγησης κλπ).
Οι μαθητές μπορούν να έχουν μαζί τους συσκευή για φωτογραφίες (φωτογραφική μηχανή ή κινητό τηλέφωνο) και μπορούν να φωτογραφίσουν ελεύθερα το αρχοντικό (χωρίς όμως φλας) για προσωπική τους χρήση.
Συναντήστε τους εμψυχωτές του εκπαιδευτικού προγράμματος, οι οποίοι θα αναλάβουν τη διεκπεραίωσή του. Οι εμψυχωτές κατόπιν συνεννόησης, μπορούν να σας παραλάβουν και από την πλατεία της Γεράνειας (Πούλκως) ή της Χώρας (Αργυριάδη – Μαλιόγκα) ανάλογα το αρχοντικό που επισκέπτεστε (για περισσότερες πληροφορίες για την πρόσβαση στα μνημεία και τους χώρους στάθμευσης βλ. εδώ)
Στον χώρο υποδοχής του Αρχοντικού συνεννοηθείτε με το φυλακτικό προσωπικό για το πού θα αφήσουν οι μαθητές τα πράγματά τους (τσάντες, πανωφόρια).
Κατά τη διάρκεια του εικαστικού εργαστηρίου οι μαθητές θα πρέπει να είναι προσεκτικοί με τα υλικά (μολύβια μπογιές, ψαλίδια, κόλλες), να χρησιμοποιούν τις επιφάνειες (ντοσιέ) ζωγραφική τους και να παραμένουν κατά τη διάρκεια του εικαστικού εργαστηρίου εντός του χώρου που έχει επιστρωθεί με ειδική αντιλισθητική επιφάνεια, για να μην χρωματίσουν τους τοίχους ή τα δάπεδα του αρχοντικού.
Μόλις ολοκληρώσουν το εικαστικό εργαστήριο, οι μαθητές αφήνουν τα υλικά που χρησιμοποίησαν στην κατάσταση που τα παρέλαβαν και τα παραδίδουν στους εμψυχωτές τις ζωγραφιές τους.
Η διάρκεια του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι 1 ώρα και 30 λεπτά. Εάν οι μαθητές έχουν μαζί τους φαγητό, μπορούν να φάνε στην αυλή του κάθε αρχοντικού πριν την έναρξη του προγράμματος, κατά τη διάρκεια του προγράμματος με ένα δεκάλεπτο διάλειμμα ανάμεσα στην ξενάγηση και το καλλιτεχνικό εργαστήρι ή μετά τη λήξη του προγράμματος. Εντός του αρχοντικού δεν επιτρέπεται το φαγητό, μόνο νερό. Στα αρχοντικά δεν λειτουργούν αναψυκτήρια ή αυτόματοι πωλητές νερού, συνεπώς οι μαθητές θα πρέπει να έχουν προμηθευτεί εκ των προτέρων νερό ή κολατσιό. Και τα δύο αρχοντικά όμως του εκπαιδευτικού προγράμματος βρίσκονται σε πολύ μικρή απόσταση από τις δύο κεντρικές πλατείες της Σιάτιστας, όπου λειτουργούν καταστήματα εστίασης, φούρνοι κ.λπ.
Στα αρχοντικά λειτουργούν τουαλέτες (στο Αρχοντικό της Πούλκως υπάρχει και τουαλέτα για ΑΜΕΑ).
Οι επισκέπτες μπορούν να έρθουν στη Σιάτιστα οδικώς:
Από τη Θεσσαλονίκη (Προτείνεται για επισκέπτες από την Κεντρική και Ανατολική Μακεδονία, Θράκη και Θεσσαλία)
Μέσω της Εγνατίας Οδού με κατεύθυνση τα Ιωάννινα και έξοδος προς τη Σιάτιστα. Μετά την έξοδο από τον κόμβο της Εγνατίας μπορεί κανείς να ακολουθήσει στη διασταύρωση Μπάρα είτε την περιφερειακή οδό της Σιάτιστας [δεξιά] (εάν θέλει να επισκεφθεί πρώτα το Αρχοντικό Μαλιόγκα), είτε την επαρχιακή οδό Σιάτιστας [αριστερά] (εάν θέλει να επισκεφθεί πρώτα το Αρχοντικό της Πούλκως).
Από τα Ιωάννινα (Προτείνεται για επισκέπτες από την Αθήνα, Πελοπόννησο και Δυτική Ελλάδα)
Μέσω της Εγνατίας Οδού με κατεύθυνση τη Θεσσαλονίκη και έξοδος προς τη Σιάτιστα. Μετά την έξοδο από τον κόμβο της Εγνατίας μπορεί κανείς να ακολουθήσει στη διασταύρωση Μπάρα είτε την περιφερειακή οδό της Σιάτιστας [δεξιά] (εάν θέλει να επισκεφθεί πρώτα το Αρχοντικό Μαλιόγκα), είτε την επαρχιακή οδό Σιάτιστας [αριστερά] (εάν θέλει να επισκεφθεί πρώτα το Αρχοντικό της Πούλκως).
Από την Καστοριά
Ακολουθώντας τον Αυτοκινητόδρομο 29 (Κάθετος Κρυσταλλοπηγή – Σιάτιστα) και έξοδος στον κόμβο της Σιάτιστας. Μετά την έξοδο από τον κόμβο της Εγνατίας μπορεί κανείς να ακολουθήσει στη διασταύρωση Μπάρα είτε την περιφερειακή οδό της Σιάτιστας [δεξιά] (εάν θέλει να επισκεφθεί πρώτα το Αρχοντικό Μαλιόγκα), είτε την επαρχιακή οδό Σιάτιστας [αριστερά] (εάν θέλει να επισκεφθεί πρώτα το Αρχοντικό της Πούλκως).
Για το Αρχοντικό της Πούλκως:
β) επί της οδού Παύλου Μελά πριν την πλατεία της Γεράνειας (3 λεπτά περπάτημα έως το αρχοντικό)
Για το Αρχοντικό Αργυριάδη (Μαλιόγκα):
α) στον αύλειο χώρο του Τραμπάντζειου Γυμνασίου (5 λεπτά περπάτημα έως το αρχοντικό)
β) στο χώρο πέριξ του Αστυνομικού Τμήματος Βοΐου (7 λεπτά περπάτημα έως το αρχοντικό)
ΕΦΟΡΕΙΑ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ
Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής
50150, Αιανή Κοζάνης
efakoz [at] culture.gr